SLOVENSKÝ VÝBOR SVETOVEJ ORGANIZÁCIE
PRE PREDŠKOLSKÚ VÝCHOVU
ORGANISATION MONDIALE POUR L’EDUCATION PRESCOLAIRE
WORLD ORGANISATION FOR EARLY CHILDHOOD EDUCATION
ORGANIZACIÓN MUNDIAL PARA LA EDUCACION PREESCOLAR
MŠ Jurkovičova 17, 08001 Prešov, email:monika.minova@pf.unipo.sk, mobil: 0903117772
Správa o činnosti Slovenského výboru Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu (OMEP)
za rok 2013
1. Významné konferencie
A. Environmentálna udržateľnosť v predprimárnom vzdelávaní Slovenský výbor Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu – OMEP, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove a mesto Trenčianske Teplice zorganizovali 14. – 15. 06. 2013 v Trenčianskych Tepliciach vedecko-odbornú konferenciu pod názvom Environmentálna udržateľnosť v predprimárnom vzdelávaní pod záštitou Dušana Čaploviča ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Cieľom vedecko-odbornej konferencie bolo poukázať
• na postavenie a vnímanie problematiky environmentálnej udržateľnosti v obsahu predprimárneho vzdelávania,
• na skúmanie environmentálnej výchovy nielen v podmienkach materských škôl,
• na realizáciu environmentálnych aktivít a projektov so zapojením detí, učiteľov, rodičov, starých rodičov a verejnosti.
Konferencie sa zúčastnili vzácni hostia, ktorí prítomných účastníkov vedecko-odborného podujatia pozdravili a predniesli slávnostné príhovory:
PhDr. Viera Hajdúková, PhD. – zástupkyňa ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky,
PhDr. Štefan Škultéty – primátor Trenčianskych Teplíc,
Po slávnostných príhovoroch s hlavnými referátmi vystúpili: PhDr. Viera Hajdúková, PhD., Doc. RNDr. Renáta Bernátová, PhD., PaedDr. Ilona Uváčková a PaedDr. Monika Miňová, PhD.
V popoludňajších hodinách vystúpilo 9 odborníkov, ktorých príspevky boli zamerané na prezentáciu poznatkov, názorov a zistení o problematike environmentálnej udržateľnosti z rôznych oblastí predškolskej výchovy a edukácie. V druhý deň konania konferencie boli pre účastníkov pripravené workshopy, ktoré viedli odborníci z danej oblasti Ing. Zuzana Gallayová, PhD. a Mgr. Miloš Vincík, PhD. Súčasťou sprievodných aktivít konferencie bola prezentácia materských škôl zapojených do svetového projektu, prehliadka materskej školy a mesta Trenčianske Teplice.
Výsledky svetového projektu Part 3 Intergenerational Dialogues for ESD boli prezentované v dňoch 9. – 13. 7. 2013 na svetovom kongrese OMEP v Šanghaji, kde SV OMEP malo svoje zastúpenie.
Z konferencie vyplývajú tieto závery:
-
Zriadiť, vytvoriť hrové centrá a kútiky prírody v zmysle environmentálnej profilácie školy.
-
Zabezpečiť v spolupráci so zriaďovateľom materiálno-technické vybavenie prírodovedných centier a doplnenie školského areálu zeleňou.
-
Vytvoriť priestor pre zriadenie školského pozemku / záhradky na priamu činnosť detí.
- Vytvoriť podmienky / zabezpečiť individuálne a kontinuálne vzdelávanie učiteľov v oblasti environmentálnej výchovy a zabezpečiť doplnenie učiteľskej knižnice environmentálnou literatúrou.
- Podporiť spoluprácu rodiny a materskej školy pri realizácii aktivít a projektov s environmentálnou problematikou.
-
Prehodnotiť limitujúce predpisy, ktoré obmedzujú či priamo zakazujú konzumáciu dopestovanej zeleniny a ovocia na školskom pozemku, konzumáciu ovocia a zeleniny prinesených rodičmi, prípravu jedál a ochutnávok,
-
Zapojiť sa do pokračovania svetového projektu.
B. Predprimárne vzdelávanie v kontexte súčasných zmien
Slovenský výbor Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu (OMEP), Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove a mesto Košice zorganizovali 11. – 12. 10. 2013 v Košiciach vedecko-odbornú konferenciu s medzinárodnou účasťou pri príležitosti 20. výročia vzniku SV OMEP pod názvom Predprimárne vzdelávanie v kontexte súčasných zmien pod záštitou Dušana Čaploviča ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Cieľom vedecko-odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou bolo poukázať na prítomnosť a budúcnosť predprimárnej edukácie v kontexte súčasných zmien a vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu v oblasti predprimárneho vzdelávania.
Konferencie sa zúčastnili vzácni hostia, ktorí prítomných účastníkov vedecko-odborného podujatia pozdravili a predniesli slávnostné príhovory:
PhDr. Viera Hajdúková, PhD.– zástupkyňa ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky,
PaedDr. Mária Kavečanská –vedúca referátu školstva, športu a mládeže Magistrátu mesta Košice,
doc. PaedDr. Ľudmila Liptáková, CSc.– prodekanka pre vedu, výskum a doktorandské štúdium Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove,
doc. PhDr. Zita Baďuríková, CSc.– prvá predsedníčka SV OMEP,
PaedDr. Jana Bolebruchová– predsedníčka Spoločnosti pre predškolskú výchovu.
Po slávnostných príhovoroch s hlavnými referátmi vystúpili: PhDr. Viera Hajdúková, PhD., prof. PhDr. Branislav Pupala, CSc., PaedDr. Ľubomír Verbovanec, PhD., PaedDr. Ilona Uváčková, doc. PaedDr. Ondrej Kaščák, PhD. a prof. Dr. hab. Božena Irena Muchacká. K danej téme sa prihlásilo 14 príspevkov od odborníkov z celého Slovenska a z Poľska.
V sobotu 12. 10. 2013 vo vybraných materských školách v Košiciach: Materská škola Obrancov mieru 16, Materská škola B. Němcovej 4, Materská škola Park Angelinum 7, Materská škola Tatranská 23 a Súkromná materská škola Mánesova 23 prebiehali workshopy a panelové diskusie k obsahu výchovy a vzdelávania k jednotlivým vzdelávacím oblastiach pod vedením lektorov z Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity, z MŠVV a Š v SR a ŠŠI:
Riadenie materských škôl – aktuálny stav –PhDr. Viera Hajdúková, PhD. a PaedDr. Ilona Uváčková,
Jazyková oblasť– Mgr. Katarína Vužňáková, PhD.,
Matematická oblasť –PaedDr. Edita Šimčíková, PhD. a Mgr. Blanka Tomková, PhD.,
Hudobná oblasť – PaedDr. Anna Derevjaníková, PhD.,
Prírodovedná oblasť– doc. RNDr. Renáta Bernátová, PhD.
Súčasťou sprievodných aktivít konferencie boli potulky Košicami s odborným výkladom profesionálneho sprievodcu, prezentácia materských škôl mesta Košíc, výstava mnohých vydavateľov odbornej literatúry, didaktických pomôcok a hračiek.
Konferencia sa niesla v slávnostnom duchu – Slovenský výbor OMEP oslavoval v roku 2013 svoje 20. výročie založenia, preto pri tejto príležitosti boli odovzdané ocenenia významným osobnostiam za aktívnu a tvorivú prácu a jej prínos v prospech predškolskej výchovy na Slovensku.
Z konferencie vyplynuli tieto závery:
-
Rešpektovať opodstatnenosť a dôležitosť inštitucionálneho predprimárneho vzdelávania detí ako prvého článku školského systému v Slovenskej republike.
-
Rešpektovať detstvo ako výnimočné a ničím nenahraditeľné obdobie v živote človeka.
-
Rešpektovať osobitosti a výnimočnosť predškolského obdobia aj z pohľadu špecifík zmysluplného učenia sa detí a učenia detí predškolského veku prostredníctvom vytvárania adekvatných podmienok na učenie a učenia sa detí.
-
Zabezpečiť celodenné predprimárne vzdelávanie detí kvalifikovanými učiteľmi.
-
Dodržiavať princíp rovnoprávnosti prístupu detí k výchove a vzdelávaniu.
-
Nezasahovať do zákonom stanovených rozhodovacích kompetencií riaditeľov vydaním všeobecne záväzného nariadenia.
-
Nebrániť zo strany zriaďovateľa alebo zamestnávateľa učiteľom ďalej sa vzdelávať.
-
Skvalitniť vzdelávanie učiteľa materskej školy v pregraduálnej príprave vo všetkých formách štúdia.
-
Sformulovať a akreditovať vzdelávacie programy kontinuálneho vzdelávania pre učiteľov materských škôl ako nositeľov reformy školstva .
-
Nadväzovať spoluprácu s ostatnými krajinami Európy a sveta s cieľom vzájomného porovnávania školských systémov, inšpirácie pre skvalitnenie predprimárnej edukácie na Slovensku s prihliadaním na špecifiká socio-kultúrnych a historických podmienok.
2. Aktivity realizované v regionálnych sekciách
SV OMEP svoju činnosť sústreďuje do aktivít, ktoré sa organizujú v 12 regionálnych sekciách (Bratislava a okolie, Nitra, Komárno, Banská Bystrica a okolie, Levice, Rimavská Sobota, Prešov, Košice, Hlohovec, Nové Zámky, Trnava a Žilina). Tieto aktivity rozdelíme do šiestich oblastí:
A. Aktivity, ktorých cieľom bolo skvalitňovať výchovno – vzdelávaciu prácu v materských školách
-
odborno – metodické semináre na tému: Osobnostná pedagogika v edukácii, Aplikácia právnych predpisov lektorkou, Tvorivá dramatika v edukačnom procese, Pedagogické poradenstvo, Ako kvalitne…, Tvorivá dramatika (Banská Bystrica a Brezno); Pletenie vianočných venčekov z papiera s ukážkou hotových prác (Hlohovec);Metodická ukážka pre učiteľky v MŠ s vyučovacím jazykom maďarským Veľkonočné tradície (Nové Zámky); Digitálne technológie (Nové Zámky); Seminár k revidovanému ŠVP s ich tvorcami (Trnava); Edukačná aktivita: Operacionalizácia špecifických cieľov pri plánovaní edukačného procesu v MŠ (Žilina); Výtvarné umenie v materskej škole (Žilina); Rozvíjanie jemnej motoriky detí prostredníctvom práce s drôtikom (Žilina); Využívanie netradičných foriem a metód práce s papierom s cieľom rozvíjania psychomotorických kompetencií dieťaťa (Žilina); Pedagogická diagnostika v materskej škole (Prešov); Kurikulárne zmeny v materskej škole (Prešov); Nové techniky pri vytváraní symbolov Veľkej noci (Komárno); Príčiny a dôsledky klesajúcej úrovne výchovno-vzdelávacej činnosti v MŠ (Komárno); Taxonómie a formulácia špecifických cieľov pri plánovaní edukačných aktivít v MŠ a výmena skúsenosti pri práci s vlastnými ŠkVP (Komárno); Kniha pre deti predškolského veku (Košice)
Pravidelná účasť členiek SV OMEP na odborno-metodických seminároch organizovaných v spolupráci s MsÚ, KŠÚ, MPC na území Slovenska, s Pedagogickými fakultami jednotlivých univerzít na Slovensku.
B. Aktivity s deťmi a pre deti predškolského veku a smerom k verejnosti
-
prehliadky literárnej tvorivosti detí: Rozprávkové klbko a Slniečko (Rimavská Sobota); Predškoláčik a Malí Chalupkovci (Banská Bystrica a Brezno),
-
prehliadky hudobnej tvorivosti: Zlatý slávik (Rimavská Sobota); Bystrický slávik a Brezniansky slávik (Banská Bystrica a Brezno); Gemerské folklórne slávnosti v Klenovci (Rimavská Sobota); Spievanky, spievanky (Hlohovec); Interpretácia detských vianočných piesní na Trojičnom námestí (Trnava),
-
prehliadky výtvarnej a pracovnej tvorivosti:Strašidlá,Rozšantená jeseň, Moja obľúbená rozprávka, Strašidlá (Banská Bystrica a Brezno); Dúhový kolotoč (zapojili sa všetky RS OMEP – Banská Bystrica ); Svet okolo nás (zapojili sa všetky RS OMEP – Prešov); výstavka výtvarných prác (Rimavská Sobota); prezentovanie výtvarnej tvorivosti pri výzdobe vianočných stromčekov (Trnava); Mesto a dedina očami detí (Hlohovec); Mám rád/rada svoje mesto Košice (Košice),
- prehliadky tvorivosti: Gemerská kytička (Rimavská Sobota),
-
prehliadky motorických zručností detí: detská športová olympiáda (Banská Bystrica a Brezno, Bratislava, Košice),
-
prehliadky Malých zdravotníkov: Nové Zámky,
-
ľudové zvyky a tradície a ukážky ľudových remesiel: Na Ondreja, na Luciu, Vynášanie Moreny, Stavanie Mája praktické ukážky (Rimavská Sobota),
-
vystúpenia detí na verejnosti: Dni mesta – Deti mestu, Deti deťom (Banská Bystrica a Brezno); Otvorené scény pri príležitostí Dní miest a obcí, Deň matiek, deň rodiny, Vítanie jesene spojená s opekaním, Mikuláš, Fašiangové karnevaly s rodičmi (Rimavská Sobota); Deň matiek, Úcta k starším, Mikuláš (Bratislava),
-
dni otvorených dverí v materských školách
-
zapojenie materských škôl do rôznych projektov: Bezpečná škôlka a Ekologická stopa, Levy, tigre, mačky a iné šelmy; Moja Trnava; Jesenná krása; Maľovaný sen Vianoc (Trnava),
-
zapojenie materských škôl do svetového projektu pod názvom Trvalo udržateľný rozvoj (Nitra, Banská Bystrica a Brezno, Hlohovec, Rimavská Sobota, Prešov, Košice),
-
iné: Interaktívne divadlo Kapitán Kotvička (Hlohovec)
C. Aktivity, ktorých cieľom je skvalitňovať riadiacu prácu a ďalšie vzdelávanie
-
klub riaditeliek materských škôl
-
odborné stretnutia: riaditeliek a učiteliek materských škôl k aktuálnym otázkam predprimárneho vzdelávania, napr. nový ŠVP, legislatívnych zmien týkajúcich sa materských škôl (všetky RS OMEP);
-
účasť členiek RS OMEP na vzdelávaní cez Národný projekt „Vzdelávanie pedagogických zamestnancov materských škôl ako súčasť reformy vzdelávania“
-
stretnutia s cvičnými učiteľkami (Prešov),
-
vydanie metodiky: Sobotová, J. a kol.: Predškolská príprava detí v materskej škole a v rodine (Košice)
-
účasť členiek SV OMEP na sneme Spoločnosti pre predškolskú výchovu v Košiciach
-
účasť členiek na vedecko – odbornej konferencii SV OMEP v Trenčianskych Tepliciach a v Košiciach
-
účasť členiek na odbornej konferencii s medzinárodnou účasťou v Štúrove
-
účasť členiek SV OMEP na konferencii v Hornom Smokovci
D. Aktivity družobné a študijné – poznávacie
-
návštevy v zahraničí: v rámci projektu „Coménius Regio“ absolvovanie mobility v Maďarsku (Banská Bystrica a Brezno); Rakúsko (Prešov, Košice),Rakúsko, Chorvátsko, China (Bratislava), Petrohrad (Košice)
-
zahraničné návštevy na Slovensku: Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Srbsko
-
nadviazanie kontaktu s materskou školou v Nemecku v meste Bautzen, v Českej republike a vo Francúzsku (Žilina)
E. Aktivity vo vnútri RS OMEP
-
Uskutočnené členské schôdze podľa plánu práce
-
Príprava a realizácia celoslovenskej výtvarnej súťaže Dúhový kolotoč (Banská Bystrica a Brezno), Svet okolo nás (Prešov)
-
Príprava a organizácia konferencie – Trenčianske Teplice a Košice
-
Posedenie z príležitosti „Dňa učiteľov“ a „Vianoc“ – Banská Bystrica a Brezno
-
Návšteva kultúrnych podujatí – Banská Bystrica a Brezno
-
Návšteva a výmena skúseností v materských školách v Maďarsku, Poľsku, Srbsku, v Českej republike
F. Významné aktivity realizované v RS OMEP
Prieskumy v materských školách:
Svetový projekt ESD
Do svetového projektu sa zapojilo 6 regionálnych sekcií SV OMEP z 12:
Banská Bystrica a Brezno – MŠ Magurská, Tatranská, Radvanská
Hlohovec – ZŠ s MŠ Drahovce
Košice – MŠ B. Němcovej, Obrancov mieru 16, Obrancov mieru 20, Park mládeže, Dénešova a Watsonova
Nitra – MŠ Beethovenova, Čajkovského, Novomeského
Prešov – MŠ Budovateľská, Čergovská, Ľubotice a Hanušovce nad Topľou
Rimavská Sobota – MŠ Nábrežie Rimavy Hnúšťa, MŠ Tisovec
Počet MŠ: 19 (16 mestských materských škôl a 3 vidiecke materské školy)
Do projektu Part 3 Intergenerational Dialogues for ESD sa zapojilo 19 materských škôl, 2081 detí, 127 učiteliek, 1534 rodičov a 1064 starých rodičov. V tabuľke 1 uvádzame dominantné ciele projektu a počet projektov a aktivít k daným cieľom.
Tabuľka 1 Prehľad o projektoch a aktivitách podľa výberu cieľa
Dominantné ciele projektu | Projekty | Aktivity | Spolu |
Cieľ č. 1
Ako používame plasty? |
13 |
5 |
18 |
Cieľ č. 2
Odkiaľ je jedlo? |
7 |
2 |
9 |
Cieľ č. 3Ako sa hráte s hračkami a s ostatnými deťmi? |
5 |
3 |
8 |
3.Významnévýzvy a aktivity v roku 2014
V roku 2014 plánuje SV OMEP zorganizovať:
-
študijno – poznávací zájazd do Budapešti (Maďarská republika),
-
konferenciu v spoluorganizácii s ČV OMEP k Rovnosti pre udržateľnosť (vyhodnotenie zapojenia do svetového projektu),
-
konferenciu k životnému jubileu členky predsedníctva SV OMEP,
-
konferencia spojená s členskou schôdzou SV OMEP.
V roku 2014 ďalej za kľúčové považujeme a SV OMEP bude participovať a snažiť sa o:
-
Vytváranie a pripomienkovanie koncepčných materiálov a legislatívnych návrhov,
-
Participovanie na národných projektoch,
-
Zabezpečenie spolupráce s vysokými školami a ďalšími inštitúciami pri výskume v oblasti predprimárnej edukácie,
-
Realizácia rôznych prieskumov zameraných na predprimárnu edukáciu,
-
Aktívne partnerstvo s riešiteľským tímom, ktorý spolupracuje na výskumných úlohách ŠPÚ, MŠVV a Š SR,
-
Pokračovanie v realizácií svetového projektu.
V Slovenskom výbore OMEP je registrovaných 450 členov a je zaregistrovaný ako združenie. Naše členky sa aktívne zapájajú do tvorby dôležitých strategických materiálov, ktoré sa týkajú predškolskej výchovy. V roku 2013 naše členky participovali na:
-
príprave podkladov pre POP 2013/2014
-
pripomienkovaní zákona o financovaní
Naše členky sú v expertných skupinách na MŠVV a Š SR, Odbornej komisii pre predprimárne vzdelávanie pri ŠPÚ a tvoria dôležitý článok v procese schvaľovania a prijímania nových koncepcií a legislatívy. Predsedníčka SV OMEP je členkou Celoslovenskej sekcie Predprimárneho vzdelávania(pri MŠVVaŠ SR). Predsedníčka RS OMEP Bratislava Ing. Katarína Koledová reprezentovala SV OMEP na európskej konferencii v Záhrebe v Chorvátsku a svetovom kongrese v Shanghai v Chine.
Najbližší svetový kongres a európska konferencia OMEP bude 1. – 5. 07. 2014 v Corku v Írsku.
PaedDr. Monika Miňová, PhD.
predseda SV OMEP