SLOVENSKÝ VÝBOR SVETOVEJ ORGANIZÁCIE PRE PREDŠKOLSKÚ VÝCHOVU
ORGANISATION MONDIALE POUR L’EDUCATION PRESCOLAIRE
WORLD ORGANISATION FOR EARLY CHILDHOOD EDUCATION
ORGANIZACIÓN MUNDIAL PARA LA EDUCACION PREESCOLAR
MŠ Jurkovicova 17, 08001 Prešov, e-mail:minova@unipo.sk
Vážený pán generálny riaditeľ,
posielam Vám správu o činnosti Slovenského výboru Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu (OMEP) za rok 2007.
1. Predprimárna edukácia v kontexte celoživotného vzdelávania
V dňoch 28.-29.9.2007 sa uskutočnila celoslovenská konferencia s medzinárodnou účasťou pod názvom Predprimárna edukácia v kontexte celoživotného vzdelávania. Jej cieľom bolo získať informácie o koncepčných zámeroch predškolskej edukácie a kariérovom rozvoji pedagógov na Slovensku v kontexte EÚ. Hlavnými usporiadateľmi boli SV OMEP, RS OMEP Banská Bystrica – Brezno, MPC Banská Bystrica, Mesto Banská Bystrica, PF UMB Banská Bystrica, KŠÚ Banská Bystrica. Konferencia sa uskutočnila pod záštitou Ministerstva školstva Slovenskej republiky a primátora mesta Banská Bystrica Ivana Saktora.
Konferencie sa zúčastnili hostia z Rakúska, Maďarska, Českej republiky a Veľkej Británie.
Všetkých prítomných 182 účastníkov konferencie privítali s veľmi zaujímavým programom deti zo súboru Matičiarik. Celou konferenciou nás sprevádzala Jarmila Jakálová, ktorá privítala a predstavila vzácnych hostí: pána Bancika vedúceho prezidentskej kancelárie v Banskej Bystrici, pani štátnu tajomníčku Obrimčákovú, viceprimátora mesta Banská Bystrica pána Kazíka, pána prednostu MsÚ Lukaja, vedúcu odboru školstva, kultúry a športu MsÚ v Banskej Bystrici pani Sýkorovú, riaditeľa KŠÚ pána Topoľského, viceprezidentku pre Európu OMEP pani Rabušicovú z Brna a pani Gašparovú štatutárku Spoločnosti pre predškolskú výchovu.. Nasledovali pozdravy hostí a postupne odzneli hlavné referáty:
pani Pajdlhauserová z MŠ SR – Predprimárna edukácia v kontexte celoživotného vzdelávania vo významných dokumentoch (autorka príspevku vychádzala z Charty učiteľa, Delorosovej správy, Bolonskej deklarácie, Memoranda celoživotného vzdelávania, Európskeho kvalifikačného rámca s implementáciou do našich dokumentov)
pani Guziová zo ŠPÚ – Skúmanie rozvíjajúcich kompetencií detí vo veku 2-5 rokov (autorka príspevku predstavila výskumný nástroj na skúmanie rozvíjajúcich kompetencií detí)
pani Rabušicová MU Brno – Prechod z materskej školy do základnej školy očami dospelých a detí (autorka príspevku prezentovala výsledky kvalitatívneho výskumu, ktorého sa zúčastnili inšpektorky, starostovia obcí, rodičia a detí)
pani Hajdúková ŠŠI – Pohľad štátnej školskej inšpekcie na výchovu a vzdelávanie detí v materských školách (autorka príspevku sa zamýšľa nad výchovou a vzdelávaním detí v materských školách, ktorých význam stále nie ešte docenený)
pán Valica MPC – Kariérny rozvoj učiteľa (autor príspevku sa zameral na predstavenie kariérneho rozvoja učiteľa, ktorý bude tvoriť neoddeliteľnú súčasť Zákona o postavení učiteľa)
pani Kasáčová PF UMB – Vzdelávanie učiteliek materských škôl – trendy a perspektívy (autorka príspevku sa aktuálne zamýšľala nad vzdelávaním učiteliek v minulosti, v súčasnosti a perspektívami do budúcnosti)
pani Nagy Jenóné PF v Sarvaši – Predstavenie alternatívneho programu – Predškolská výchova prostredníctvom umenia (autorka príspevku predstavila alternatívny program, ktorý sa realizuje v materských školách v Maďarsku)
Hlavné referáty boli na vysokej odbornej úrovni, veľmi zaujímavé, podnetné a inšpiratívne. V popoludňajších hodinách účastníci konferencie mohli navštíviť príslušné materské školy.
29.9.2007 sa ráno uskutočnila členská schôdza SV OMEP. Na nej predsedníctvo SV OMEP navrhlo za čestného člena predsedníctva pani Baďuríkovú a ento návrh predniesla pani Hajdúková. Členská schôdza jednohlasne tento návrh prijala. Hospodárka pani Imrichová prítomných oboznámila s hospodárením a pani tajomníčka Čížová so stavom členskej základne. V rôznom pani predsedníčka Miňová informovala členov SV OMEP o Európskej konferencii, ktorá sa uskutočnila vo Švajčiarsku v dňoch 30.5.– 2.6.2007. Na tejto konferencii sa Slovenská republika uchádzala o organizáciu Európskej konferencie spojenej s regionálnou členskou schôdzou na rok 2008. Naša kandidatúra bola schválená a v roku 2008, kedy je okrúhle 60. výročie vzniku OMEP, bude táto konferencia v dňoch 9.-12.4.2008 v Bratislave.
16.-17.7.2007 sa uskutočnila svetová konferencia v Mexiku, kde sa volila nová predsedníčka. Stála sa ňou Ingrid Pramling Samuelsson zo Švédska. Predsedníčka ďalej informovala členky, že sa pripravuje študijno – poznávací zájazd do Nemecka. Poďakovala všetkým členkám, ktoré sa spolu podieľajú pri tvorbe a pripomienkovaní dôležitých strategických materiálov, ktoré sa dotýkajú predškolskej výchovy.
V závere členskej schôdze prítomní hlasovaním rozhodli, že výročná členská schôdza sa v roku 2008 uskutoční v Prešove.
Po členskej schôdzi, konferencia ďalej pokračovala vo svojom programe. Odzneli následovné referáty:
pani Marxtová Praha – Cudzie jazyky v materských školách
pán Stephen Raymond Wats a Jiří Šoltýs Praha (ceet language solutions) – Sprievodca metodikou výučby anglického jazyka v materskej škole
Obidva príspevky boli zamerané na problematiku oboznamovania detí v materských školách s cudzím jazykom a to anglickým prostredníctvom novej, zaujímavej metodiky.
pani Waltraud Matz Rakúsko – Materská škola v Dolnom Rakúsku ( pani inšpektorka oboznámila prítomných s organizáciou, metodikou fungovania materských škôl v Dolnom Rakúsku)
pani Babiaková PF UMB – Príprava profesijného štandardu učiteľov predprimárneho vzdelávania (autorka príspevku oboznámila učiteľky materských škôl s profesijným štandardom, ktorý sa pripravuje)
pani Novakovová DIC – Snoezelen ako náhrada materinského lôžka (autorka príspevku predstavila zaujímavú metódu, ktorá sa realizuje v Čechách a postupne sa dostáva aj na Slovensko)
pani Kollárová PF Trnava – Tvorivá dramatika v predškolskom vzdelávaní (autorka príspevku poukázala na dôležitosť využívania tvorivej dramatiky v edukácii detí predškolského veku)
pani Miňová PF PU – Predprimárna edukácia z pohľadu praxe (autorka príspevku prezentovala názory učiteľov materských škôl na predprimarnu edukáciu z pohľadu pripravovaných zmien)
pani Imrichová (MŠ Jurkovičova Prešov) – Portíková PF PU – Škola v prírode ako súčasť edukácie pre deti predškolského veku (autorky príspevkov predstavili zaujímavý projekt školy v prírode, ktorá tvorí neodmysliteľnú súčasť edukácie detí materských škôl v prírodnom prostredí)
Z cieľového a obsahového zamerania konferencie vyplynuli tieto závery:
- Spolupracovať na všetkých úrovniach pri tvorbe a následnej implementácii dôležitých legislatívnych zámerov v oblasti predškolskej výchovy.
- Podporovať rozvíjajúce kompetencie detí počas celého školovania detí v podmienkach materských škôl.
- Prehlbovať partnerstvo rodiny, materskej školy a základnej školy v oblasti pripravenosti detí na vstup do základnej školy.
- Zabezpečovať systém riadenia materských škôl kvalifikovanými odborníkmi pre predškolskú výchovu.
- Kontinuálnym vzdelávaním učiteľov materských škôl prispievať k rozšíreniu a prehlbovaniu ich poznatkov, zručností a postojov.
Z tejto konferencie bude vydaný zborník a všetci účastníci konferencie dostanú certifikát.
2. Aktivity realizované v regionálnych sekciách
SV OMEP svoju činnosť sústreďuje do aktivít, ktoré sa organizujú v 7 regionálnych sekciách. Tieto aktivity rozdelíme do štyroch oblastí:
A. Aktivity, ktorých cieľom bolo skvalitňovať výchovno – vzdelávaciu prácu v materských školách
- odborno – metodické semináre na tému: Didaktické aktivity; Hlasová výchova ako súčasť pedagogickej komunikácie; Prístup k detskej literatúre v MŠ prostredníctvom tvorivej dramatiky; Predčitateľská gramotnosť v MŠ; Tvorivá dramatika v MŠ 2. časť; Rozprávka ako vzdelávací a výchovný prostriedok; Rozvíjanie literárnej gramotnosti v rámci kultúrnej gramotnosti;
B. Aktivity s deťmi a pre deti predškolského veku a smerom k verejnosti
- prehliadky literárnej tvorivosti detí – Predškoláčik;
- prehliadky hudobnej tvorivosti – Bystrický slávik, Brezniansky slávik;
- prehliadky výtvarnej a pracovnej tvorivosti – Moja najkrajšia hračka; Detské vianočné trhy; Vianoce na hrade;
- prehliadky literárnej a hudobnej tvorivosti – Deti deťom; Školy na námestí; Zlatý slávik;
- prehliadky motorických zručností detí – detské športové olympiády, Dni športu; súťaž v stavaní snehuliakov;
- prehliadky pódiových skladieb – Radosť z pohybu;
C. Aktivity, ktorých cieľom je skvalitňovať riadiacu prácu a ďalšie vzdelávanie
- klub riaditeliek materských škôl
- účasť na konferenciách a odborno – metodických seminároch
- panelová diskusia: Výchova a vzdelávanie – pripravované zmeny
- odborný seminár: Spoločná Európa v otázkach predškolskej edukácie
- účasť členiek SV OMEP na sneme Spoločnosti pre predškolskú výchovu
D. Aktivity družobné a študijné – poznávacie
- zahraničné návštevy: v Čechách – Praha, Brno, České Budějovice
- domáce návštevy: okolie Bratislavy
3. Významné výzvy a aktivity v roku 2008
- 9.-12.4.2008 zrealizovať Európsku konferenciu OMEP a regionálne stretnutie.
- 6.-8.8.2008 zúčastniť sa celosvetového kongresu OMEP v Kanade – Quebec City.
- V októbri 2008 naplánovať a zrealizovať konferenciu SV OMEP s medzinárodnou účasťou spojenú s výročnou členskou schôdzou pri príležitosti 15. výročia vzniku SV OMEP.
V roku 2008 za kľúčové považujeme a SV OMEP bude participovať a snažiť sa o:
- Pripomienkovanie Zákona o výchove a vzdelávaní (Školský zákon) a ďalších koncepčných materiálov a legislatívnych návrhov,
- Participovanie na obsahovej reforme školstva ,
- Aktívne partnerstvo s riešiteľským tímom, ktorý spolupracuje na výskumných úlohách ŠPÚ, MŠ SR
- Zabezpečenie spolupráce s vysokými školami a ďalšími inštitúciami pri výskume v oblasti predprimárnej edukácie,
- Preskúmanie pripravenosti detí, učiteliek materských škôl a materiálnych podmienok na pripravované obsahové zmeny v kurikule materských škôl,
- Nadviazanie spolupráce s európskymi výbormi OMEP.
V Slovenskom výbore OMEP je registrovaných 450 členov a je zaregistrovaný ako združenie. Naše členky sa aktívne zapájajú do tvorby dôležitých strategických materiálov, ktoré sa týkajú predškolskej výchovy. V roku 2007 sedemnásť našich členiek participovalo na:
- Tvorbe Profesijného rozvoja učiteľa v kariérnom systéme
- Tvorbe nového kurikula predškolskej výchovy
- Tvorbe metodicko – didaktického materiálu: Výchova a vzdelávanie v materských školách v triedach s heterogennou vekovou skladbou detí
- Tvorbe metodickej príručky pre rodičov a učiteľky materských škôl: Predškolská príprava detí v materskej škole a v rodine
Štyri naše členky sú v poradnom výbore ministra školstva a tvoria dôležitý článok v procese schvaľovania a prijímania nových koncepcií a legislatívy.
PaedDr. Monika Miňová
predseda SV OMEP
Mgr. Peter Juráš
generálny riaditeľ
sekcie regionálneho školstva
MŠ SR, Stromová 1
813 30 Bratislava 1